Raport GUS dotyczący wypadków przy pracy w I półroczu 2022 roku wykazuje, że w Polsce nadal występują poważne problemy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. W okresie tym zgłoszono 27 900 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, co stanowi wzrost o 2,6% w porównaniu z I półroczem 2021 roku. Mimo to, wskaźnik wypadkowości na 1000 pracujących zmniejszył się z 2,01 do 1,89.
Najwyższe wskaźniki wypadkowości odnotowano w województwach śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, a najniższe w województwach mazowieckim, małopolskim i podkarpackim. W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach górnictwo i wydobywanie, dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja oraz przetwórstwo przemysłowe, a najniższy w sekcjach rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo, informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa.
Udział osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniósł 0,3%, podobnie jak w I półroczu 2021 roku. Jednak wypadki ciężkie zmniejszyły się o 0,1 punktu procentowego i wyniosły 0,5%. Liczba osób poszkodowanych w wypadkach z innym skutkiem zwiększyła się o 2,8%.
Podsumowując, choć wskaźnik wypadkowości nieznacznie się zmniejszył, liczba wypadków przy pracy w Polsce nadal pozostaje na wysokim poziomie. Wskazuje to na konieczność podjęcia działań w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, zwłaszcza w sektorach o najwyższych wskaźnikach wypadkowości.
Notka sporządzona przez https://pl.vits.co/
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET